ورود به سایت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ورود به سایت
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

شکوفایی خلاقیت کودکان

برخی عوامل اجتماعی نیز زمینه های شکوفایی شخصیت در کودکان را فراهم می سازند که اهم آنها عبارتند از:خانه، مدرسه، دانشگاه، مؤسسات پژوهشی، واحدهای صنعتی و تولیدی، نهادهای فرهنگی و اجتماعی و رسانه ای گروهی

در میان این عوامل دو مورد اول به ویژه خانواده و مدرسه در شکوفایی بیش از سایر عوامل نقش دارند.

۱- خانواده: بدون شک، خانواده مهمترین نقش در کنترل و هدایت تخیل و ظهور خلاقیت ها دارد. اگر خانواده فرصت های لازم را برای سئوال کردن، کنجکاوی و کشف محیط به کودکان بدهد و هرگز آنها را تنبیه نکند، و زمینه رشد خلاقیت فراهم شود .

تنبیه و تهدیدهای مکرر آفت خلاقیت های ذهن است. فرزندان خلاق به آرامش روانی، اطمینان خاطر و اعتماد به نفس قوی نیاز دارند. بنابراین، اگر والدین کودکان خود را به همراه نکات مثبت و منفی و همانگونه که هستند بپذیرند، حس کنجکاوی آنها را برانگیزند، کودکانشان را در انتخاب موضوعات مورد علاقه خود آزاد بگذارند و نظارت درست و دائمی بر کارها آنان داشته باشند.

۲- مدرسه و دانشگاه:علاوه بر خانواده، مدرسه و دانشگاه نقش بسیار مهمی در شکوفایی خلاقیت های کودکان، نوجوانان و جوانان، دارد سن ورود به مدرسه سن بسیار حساس و بحرانی در ارتباط با خلاقیت های ذهنی است. عواملی هم چون تکالیف تاکید بر محفوظات، اجرای برنامه های هماهنگ و انتظار رفتارهای یکسان از جوانان، عدم توجه به تفاوتهای فردی، وجود کلاسهای پرجمعیت، اعمال انضباط و مقررات فوق العاده شدید، تشویق به کسب نمره های بالا و ایجاد جوی توام با رقابت های فردی برای ممتاز شدن و سرانجام عدم شناخت، یا بی توجهی به ویژگیهای کودکان، نوجوانان و جوانان خلاق، سبب می شود که قدرت خلاقیت آنان بتدریج کاهش یابد. به عبارت دیگر، وقتی که آنان مجبور شوند معیارهای موجود را بپذیرند و رفتارهایشان را با خواسته ها و معیارهای مدرسه یا دانشگاه سازگار سازند و یا به ناگزیر از رفتار همسالان پیروی کنند (به خصوص در سنین پایین) خلاقیت هایشان کمتر می شود.

این گونه مسائل در سنین پایین تأثیر بیشتری دارد.تحقیقات نشان می دهد که هنگام ورود به مدرسه از میزان خلاقیت یا کارهای خلاق کودکان کاسته می شود، زیرا ورود به مدرسه مستلزم سازگاری جدید با شرایطی نوین است .

منبع:

فلاحی، علیرضا. ( ۱۳۸۲). خلاقیت و هوش ( مبانی نظری و پژوهشی ). تهران: انتشارات مهربرنا.

این مطلب را در گوگل محبوب کنید

راه بهتر برای ارتباط با کاربران مان را یاد گرفتیم (; کانال تلگرامی اکسیژن اندرویدی
مدیرسایت
شما هم نظر خود را درمورد این پست به ما بگویید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رای بدهید!